Informacja o zajęciach podczas Ferii z Poradnią

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce 7 lutego 2013r. podczas akcji „Ferie z Poradnią” odbyło się spotkanie z Joanną Brodowską, autorką wierszowanych bajek dla dzieci z morałem pt. ,,Malutki Chłopaczek z Niewielką Dziewczynką’’. Spotkanie zorganizowała i współprowadziła pedagog Ewa Kotowska. Uczestniczyły w nim maluchy z rodzicami, babciami i dziadkami. Przygotowane przez autorkę przedstawienie, oparte na prezentacji multimedialnej było okazją do wysłuchania bajki, która w humorystyczny sposób poruszała temat bezpieczeństwa dzieci, pokazując konsekwencje niewłaściwego postępowania dzieciaków. Zabawne opowiadanie o przygodach pewnego rodzeństwa w prosty i ciekawy sposób wyjaśniało dzieciom wagę przestrzegania zasad bezpieczeństwa i przestrzegało przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Dzieci żywo reagowały na opowiedzianą historię, wyciągnęły właściwe wnioski z zachowań bohaterów, aktywnie uczestniczyły w zadaniu z dorosłymi sprawdzającym zapamiętanie wysłuchanego tekstu.

Spotkanie było również okazją do zapoznania dzieci z dużymi pacynkami Tomkiem i Zuzią, które wykorzystywane są na zajęciach metodą bajkoterapii, prowadzonych od niedawna przez Ewę Kotowską w naszej Poradni. Pedagog w krótkiej pogadance przedstawiła opiekunom zalety czytania dzieciom opowiadań terapeutycznych. Zwróciła uwagę, że czytanie bajek wspomaga nie tylko rozwój słownictwa dziecka, ale również pozytywnie wpływa na jego emocje i relacje z rodzicami, rówieśnikami i innymi ludźmi. Dzięki bajkom można pomóc dziecku w radzeniu sobie z codziennymi problemami i przygotować je do właściwego życia społecznego. Spotkanie było przeplatane wspólnymi śpiewami dzieci i opiekunów z wykorzystaniem gry na gitarze. Podczas zajęć zastosowano także ćwiczenia doskonalące koncentrację i pamięć słuchową oraz umiejętność rozpoznawania dźwięków z otoczenia, istotne do wspomagania prawidłowego rozwoju dziecka w czasach, gdzie dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem telewizora i komputera.

Następnego dnia  8 lutego br. dzieci wraz z dorosłymi mogły wziąć udział w zajęciach „Zabawa z tęczą” prowadzonych przez Ewę Kotowską i Katarzynę Staszczuk, których celem  było wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci z zastosowaniem metod pedagogiki zabawy i twórczości, bajkoterapii oraz muzykoterapii. Uczestnicy zostali serdecznie przywitani przez pacynkę Tomka, którego animuje pani Ewa, a który od niedawna mieszka w naszej Poradni. We wspólnych zabawach przeplatanych ćwiczeniami ruchowymi z chustą Klanzy, ćwiczeniami słuchowymi, śpiewem i muzykowaniem z wykorzystaniem ciekawych instrumentów oraz nietypowych przedmiotów aktywnie uczestniczyły dzieci z rodzicami i dziadkami. Wspólnymi siłami udało się stworzyć niezwykłą „Deszczową orkiestrę”, której dyrygentem była pani Kasia. Do odpoczynku i odprężenia po aktywnych formach zabaw oraz doskonalenia plastycznej wyobraźni zaprosiła dzieci pani Ewa odczytując opowiadanie relaksacyjne z elementami wizualizacji „Spacer po tęczy”. Podczas spotkania nie zabrakło dużej dawki humoru, dobrej zabawy i uśmiechu. Zakończyło się ono wystrzeleniem kolorowego konfetti na zakończenie karnawału i akcji „Ferie z Poradnią”.  W dwudniowych opisanych zajęciach uczestniczyło łącznie 29 dzieci i 16 rodziców. Mamy nadzieję, że zajęcia w Poradni pozostaną na długo w waszej pamięci. Zapraszamy już teraz na kolejne spotkania do naszej placówki. Odwiedzajcie naszą stronę internetową by śledzić na bieżąco naszą ofertę.

Post navigation