Jak wspomagać rozwój mowy dziecka

Drodzy Rodzice wspomagajcie rozwój mowy waszych pociech!

Jeśli jesteś rodzicem niemowlaka i dziecka do lat 2

Mamo karm dziecko piersią, bo karmienie naturalne stymuluje prawidłowy rozwój i czynności warg, języka oraz szczęk, a także umożliwia oddychanie nosem. Od 5-6 miesiąca podawaj desery owocowe i zupy łyżeczką. Nigdy nie karm dziecka na leżąco. Od 7-8 miesiąca mniej  rozdrabniaj zupki, podawaj mu pokarmy wymagające gryzienia np. biszkopty a od 9 miesiąca skórki chleba. Zastąp miksowanie pożywienia siekaniem.

Odzwyczaj  dziecko od gryzaczka  i karmienia butelką najpóźniej do 18 miesiąca. Dłuższe niż 2 lata ssanie smoczka spowoduje w przyszłości różne problemy: nieprawidłowe połykanie, wady zgryzu, problemy z gryzieniem i żuciem, wady wymowy. Dwuletnie dziecko powinno umieć odgryzać kęs pokarmu, gryźć i żuć oraz pić z kubka.

Jeśli dziecko potrafi utrzymać pozycję siedzącą czytaj mu książeczki i oglądaj obrazki. W ten sposób uczysz dziecka wspólnego pola uwagi oraz umiejętności koncentrowania się, co w przyszłości okaże się nieocenione  w nauce.

Baw się w zabawy paluszkowe np. „Sroczka kaszkę warzyła”, głaszcz i często przytulaj. Czas poświęcony dziecku to najcenniejszy dar. Mówiąc do dziecka stosuj prosty, pozbawiony spieszczeń i zniekształceń język. Śpiewaj piosenki, kołysanki nawet jeśli fałszujesz. Dla małego dziecka to nie jest istotne.

Jeśli masz dziecko w wieku od 2 do 4 lat

Zachęcaj do gryzienia, żucia rozcierania pokarmów. Podawaj całe jabłka, surowe marchewki, chleb ze skórką, surówki. Dbaj, by oddychało nosem, gdy śpi. Ucz oczyszczania nosa do chusteczki. W razie potrzeby udaj się do laryngologa. Myj dziecku zęby co najmniej dwa razy dziennie.

Oglądaj książeczki, opowiadaj bajki, recytuj wierszyki, wyliczanki. Baw się z dzieckiem w kolory, układaj z nim proste układanki wymagające kojarzenia.

Rozwijaj u dziecka sprawność manualną poprzez wspólne: malowanie farbami, lepienie z ciastoliny, wycinanie, wydzieranie z papieru, rysowanie. Te umiejętności wpływają znacząco na rozwój wymowy.

Jeśli masz dziecko w wieku od 4 do 6 lat

Nadal zachęcaj dziecko do gryzienia i żucia. Pomagaj mu dbać  o zęby myjąc je co najmniej dwa razy dziennie. Zwracaj uwagę na czas, który dziecko poświęca na oglądanie TV i gry komputerowe. Zastąp go wspólnym graniem w gry planszowe, układaniem układanek i historyjek, pomocą w kuchni przy robieniu sałatek, pierogów, klusek itp. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Podaruj mu jak najwięcej czasu. Zapewnisz mu harmonijny rozwój.

Życzę powodzenia

Opracowała:
Krystyna Kwiatkowska – logopeda

Post navigation