Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika ilustracyjna

Światowy Dzień Słuchu

Światowy Dzień Słuchu (ang. World Hearing Day) obchodzony jest corocznie 3 marca, aby zwrócić uwagę na znaczenie dbania o zdrowie słuchu oraz na problem utraty słuchu, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie.

Światowy Dzień Słuchu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2007 roku i od tamtej pory jest corocznie obchodzony w celu podkreślenia znaczenia profilaktyki, wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu.

Każdego roku WHO wybiera temat przewodni, który koncentruje uwagę na konkretnym aspekcie zdrowia słuchu. W 2023 roku hasłem przewodnim jest "Hearing care for all - Screen, rehabilitate, communicate", czyli "Ochrona słuchu dla wszystkich - Badanie, rehabilitacja, komunikacja". Temat ten podkreśla konieczność zapewnienia równego dostępu do profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji w zakresie zdrowia słuchu dla wszystkich osób na świecie, niezależnie od ich wieku, płci czy pochodzenia społecznego.

W Polsce również obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu każdego roku 3 marca. W ramach obchodów organizowane są różnego rodzaju akcje i kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem utraty słuchu oraz edukację społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia zaburzeń słuchu. W naszym kraju działa wiele organizacji zajmujących się problematyką zdrowia słuchu, między innymi jest Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologiczne, Polskie Towarzystwo Audiologiczne czy Polska Fundacja Osób Słabosłyszących.

W ramach obchodów Światowego Dnia Słuchu w Polsce organizowane są m.in. bezpłatne badania słuchu, spotkania z lekarzami specjalistami, kampanie edukacyjne w szkołach i na uczelniach, a także konferencje i seminaria dotyczące problemów związanych z utratą słuchu i sposobami ich zapobiegania.

Ważne jest, aby coraz więcej osób zdawało sobie sprawę z problemu utraty słuchu oraz korzyści wynikających z regularnych badań słuchu i wczesnego wykrywania ewentualnych zaburzeń.

Autor: Sylwia Krawczyk