Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Na zdjęciu dwie dłonie ułożone w kształcie serca na tle słońca, białych chmur i błękitnego nieba.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Światowy Dzień Osób Głuchych (ang. International Day of the Deaf) jest obchodzony na całym świecie w ostatnią niedzielę września od roku 1958. W 2023 roku wspomniane święto przypada na 24 września. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na kwestie związane z głuchotą oraz promowanie świadomości społecznej na temat życia i wyzwań osób niesłyszących.

Kultura głuchych jest niezwykle ważnym aspektem życia osób niesłyszących. Obejmuje ona język migowy, specyficzne zwyczaje i tradycje oraz wspólnotę, która opiera się na wspólnych doświadczeniach. Kultura ta ma bogatą historię i jest źródłem dumy dla wielu osób niesłyszących.

Warto także podkreślić, że osoby niesłyszące często rozwijają inne zmysły, takie jak wzrok, dotyk i węch, aby kompensować brak słuchu. To potwierdza, że różnorodność ludzkiego doświadczenia i zdolności adaptacyjne są niesamowicie imponujące.

Przykłady wybitnych osób głuchych, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach, są inspirujące i dowodzą, że głuchota nie jest przeszkodą w osiągnięciu swoich celów i marzeń. Ich osiągnięcia są dowodem na to, że każdy może dokonać wielkich rzeczy, niezależnie od swojego statusu słuchowego.