Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika przedstawia symbol oka przekreślonego na niebieskim tle.

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

13 listopada świętujemy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Data ta jest szczególna bo upamiętnia rocznicę urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu.

Europejska Unia Niewidomych szacuje, że w Europie mieszka obecnie ponad 30 mln osób niewidomych lub słabowidzących, natomiast według Światowej Unii Niewidomych na świecie może być ich nawet 285 mln. Liczba osób niewidomych i dotkniętych poważnymi schorzeniami wzroku w Polsce jest trudna do oszacowania. Dane GUS wskazują na ok. 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku, w tym ok. 100 tys. to osoby całkowicie niewidome. Największa organizacja społeczna zrzeszająca środowiska niewidomych i słabowidzących to Polski Związek Niewidomych (PZN), który ma ponad 55 tys. Członków.

Osobom, które tracą ostrość widzenia lub znacznie zawęża się pole widzenia, zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem dla osób zagrożonych utratą widzenia, który można pobrać ze strony Polskiego Związku Niewidomych. Poniżej znajduje się link do tej strony.